N jak naznaczony, N jak niebezpieczny

O Tyrmandzie, Bartoszewskim, Kossak-Szczuckiej, Bratnym, falandyzacji prawa, przedwojennej Polsce, powojennej Polsce, więziennictwie, Krytyce Politycznej, lewicy, lobby LGBT, Bratnym, klubie Utopia, Poli Raksie, filmach Patryka Vegi, Jeanie Genecie, roli u Jana Klaty…

Moglibyśmy tak długo. Ale lepiej posłuchać. Dwugodzinna rozmowa z Jerzym Nasierowskim.

Naszym gościem był:

Jerzy Nasierowski (opis za stroną ha!art)

Jerzy Nasierowski – showreel / YouTube


(urodzony 27 maja 1933, w Grochach) aktor i pisarz. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Występował w latach 1957-59 w Teatrze Powszechnym w Warszawie, w latach 1959-62 w warszawskim Teatrze Narodowym. Występował w rolach filmowych, m.in. w filmie “Zamach”, “Godzina pąsowej róży”, “Ranny w lesie”.

W 1973 r. został skazany na 25 lat więzienia za współudział w zabójstwie popełnionym przez jego młodego kochanka. Proces Nasierowskiego był jednym z najgłośniejszych w Polsce lat 70. Na podstawie własnych przeżyć, w czasie odbywania kary, napisał powieść “Zbrodnia i…”, wydaną w 1988 r. Do przedterminowego uwolnienia aktora przyczyniło się osobiste wstawiennictwo Romana Bratnego, który stał się mecenasem książki Nasierowskiego i do której napisał przedmowę. Bratny m.in. bazując na przeżyciach Nasierowskiego napisał swoją książkę z 1983 r.: “Rok w trumnie”. Jerzy Urban określił Nasierowskiego “pierwszym pedałem III Rzeczpospolitej”.

Po 1990 r. Nasierowski występował w epizodycznych rolach, m.in. w filmach: “Pora na czarownice”, “Moja Angelika”, “Chłopaki nie płaczą”, “Suplement” oraz w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Na portalu internetowym Gaylife.pl publikował powieść w odcinkach: “Ten pedalski PRL w/g Nasierowskiego”. W początkowym okresie swojej twórczości literackiej posługiwał się pseudonimem: “Jerzy Trębicki”.

W sobotę, 30.11.2019, w Nowym Teatrze, odbędzie się premiera spektaklu “Matka Joanna od Aniołów, w reż. Jana Klaty, w którym w rolę kardynała wciela się Jerzy Nasierowski. Bilety na spektakle aż do lutego są wyprzedane.

Terminy, nazwiska i zagadnienia poruszane w odcinku:

Kossak Szczucka

Piotr Marecki

Barbara Wachowicz

Leopold Tyrmand

Tadeusz Trębicki

Jacek Wasielewski

Roman Bratny

Sergiusz Piasecki

Jerzy Toeplitz

Janusz Atlas

BZbezet to były ziemianin; słowo używane nieco żartobliwie lub pogardliwie w Polsce powojennej, po reformie rolnej i pozbawieniu dawnych właścicieli majątków i domów

Audiobook “Gejerel”

Issei Sagawa

Pola Raksa

Lech Falandysz

Magnesia

Michał Herer

Nana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *