W USA poziom życia Millenialsów jest gorszy niż ich rodziców przed dwoma dekadami. W Wielkiej Brytanii 6 najbogatszych ludzi kumuluje tyle zasobów finansowych, co 13 milionów biedniejszych obywateli. Dwa najważniejsze filmy zeszłego roku (Joker/Parasite) opowiadały o rewolcie społecznej. Czy są one projekcją nieuchronnej klęski? Czy frustracja mas może zostać wykorzystana politycznie? O tym rozmawiamy w nowym odcinku Interpretacji Dowolnych.
A w Warszawie ceny mieszkań wciąż rosną…

Pojęcia / zagadnienia, które pojawiają się w odcinku:

Prekariat
Salariat
Efekt Veblena
Pułapka maltuzjańska
Millenialsi w USA
Dysproporcje klasowe u UK
Tulipomania
Diablo Auction House

Komentarze (2)
 1. Mam wrażenie, że nie za bardzo znacie historię. Chciałbym więc sprostować kilka rzeczy.
  1. Niewolnictwo nie jest związane z Europą i kapitalizmem. Istniało w każdym kraju i każdej epoce, dopiero w naszych czasach się kończy, a to właśnie dzięki Europejczykom.
  2. Kapitalizm jest stosunkowo młodym wynalazkiem. Gdy Adam Smith pisał The Wealth of Nations to jeszcze nie było kapitalizmu, istniał wtedy system zwany merkantylizmem.
  3. Chiny inwestowały w innych krajach, np. Afryka, Europa czy Ameryka już od dawna. Twierdzenie, że to za kadencji Trumpa wskazuje na wasz political bias.
  4. Rozwój Chin jest związany z “oszustwem” polegającym na wykupywaniu obcej waluty, aby własna waluta spadła co daje niskie ceny chińskich produktów. Ta waluta jest potem inwestowana w zachodnich krajach, bo za te dolary i euro Chińczycy kupują nieruchomości etc. na zachodzie. Nie trzeba być prorokiem, aby wiedzieć, że to “oszustwo” musi się kiedyś skończyć co spowoduje krach w Chinach co pewnie będzie się wiązać z obaleniem rządu.

  • Cześć Konrad.
   Dziękujemy za komentarz :). Ja mam natomiast wrażenie, że nie do końca uważnie słuchałeś naszych wypowiedzi.

   ad.1 Niewolnictwo istniało od zarania dziejów, od Mezopotamii po Rzym. Od starożytności do… dziś? I nikt tego nie kwestionuje.

   Niewolnictwo nadal zresztą ma się dobrze, tylko przybrało nieco inną formę (np. niewolnictwo ekonomiczne). Nie wspominając o obozach pracy vide wydarzenia w Holandii. Zatem z obwieszczaniem, że się skończyło i to dzięki Europejczykom bym się nie spieszył. Wiadomo, że od strony legislacyjnej zmieniło się wiele, ale nadal problemy występują.

   ad.2 Kapitalizm per se nie jest wcale takim nowym wynalazkiem – np. niektórzy twierdzą, że w starożytnej Mezopotamii istniał kapitalizm starobabiloński. Wszystko zależy od definicji. Ale nawet jeśli przyjmiemy, że za czasów Smitha istniał merkantylizm, to jednak bez wątpienia ma on dużo wspólnego z narodzinami reguł kapitalizmu, jakie są znane do dziś.

   ad.3 To również wiemy. I zgadzamy się.

   ad.4 Chiny już mają problemy, ich gospodarka zwalnia. Dodatkowo stoją na progu katastrofy demograficznej. A to będzie mieć swoje konsekwencje ekonomiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *