Ten akapit może stać w opozycji do zdania poprzedniego, jednak w obecnej chwili nie sposób wskazać jednego miejsca, które stanowiłoby bazę wszystkiego, co warte posłuchania.

Mijamy właśnie pewien zakręt i powyższe stwierdzenie w krótkim czasie może się okazać nieaktualne. Co będzie za tym zakrętem nie jest jeszcze jednak wyraźne.

Inna sprawa, że poszukiwanie podcastów jak seriali mija się z celem. Skazani jesteśmy na metodę prób i błędów, która w przypadku odcinków trwających po pare godzin, może być skrajnie frustrująca.
Macie ulubionego twórcę? Sprawdźcie czy nie prowadzi podcastu. Być może pojawia się u niego ktoś, kto Was zainteresuje, przeszukajcie YouTube w poszukiwaniu innych wywiadów z nim, być może traficie na taki, który Was zainteresuje i skłoni do zapoznania się z resztą biblioteki prowadzącego. Interesuje Was konkretny film/serial/gra? Poszukajcie miejsc, gdzie ludzie rozmawiają o nich w formie audio. Filtrując podcasty przez interesujące Was tematy, łatwiej znajdziecie ludzi, którzy rozmawiają o nich w sposób atrakcyjny i wyczerpujący. Przeważnie też zapraszają innych twórców, by mieszać publiczności. W krótkim czasie będziecie mieli więcej subskrybowanych podcastów niż czasu na ich słuchanie.

Miejsca w których znajdziecie polskie i zagraniczne podcasty w przyjaznej do słuchania i przeglądania formie.

Soundcloud – nie najlepsze miejsce do szukania, wygodne do słuchania i subskrybowania. Player dopracowany i bardzo praktyczny w wersji mobilnej. Obecność na Soundcloudzie jest jednak dla twórców płatna, dlatego początkujący raczej stronią od tej platformy

YouTube – większość popularnych podcastów ma też swoją mutację wideo. Platformy nie trzeba nikomu tłumaczyć. Ograniczeń wynikających z umiarkowanej mobilności serwisu również. Nieoceniona jest też funkcja sugestii, dzięki którym możecie łatwo znaleźć inne programy w podobnej tematyce.

Spotify – najpopularniejszy obecnie serwis streamingowy ma też sekcję z podcastami i większość krajowych jak i zagranicznych twórców jest tam obecnych. Znalezienie ich nie jest najprostszym zadaniem a player pozostawia sporo do życzenia.

Google Podcast – aplikacja mobilna. Za oceanem popularna, więc większość amerykańskich podcastów znajdziecie. W Europie dopiero zdobywa popularność.

iTunes – podcastowa macierz. Obecni tu są prawie wszyscy, ale jak nie masz iphona to pewnie itunesa nie używasz.

To najwięksi gracze. Poza nimi znajdziecie dziesiątki katalogów i aplikacji różniących się odtwarzaczami, biblioteką, UXem, często również własnym katalogiem audycji. Z nich warto sprawdzić (ale nie warto się rozpisywać) o: Stitcher, Player FM, PocketCast, Audiotece czy Audible.

Jak wspomniałem jednak na początku platforma jest absolutnie wtórna do zawartości. Jedynym domem Waszego ulubionego podcastu może być najbardziej wkurzająca pod względem obsługi platforma. Nie sądzę, żebyście z tego powodu rezygnowali.

Komentarze (2)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *