Ten wpis nie jest oczywiście odbiciem artykułu o podcastach polskich. Podsfera anglojęzyczna jest wielokrotnie większa i obejmuje spektrum tematyczne nieporównanie większe. Dlatego postaramy się wskazywać Wam cyklicznie najciekawsze i najoryginalniejsze przykłady audycji nagranych po angielsku. Tu część pierwsza.

My dad wrote a porno

Gdy Jamie Morton odkrył, że jego ojciec w wolnych chwilach oddaje się pasji pisania literatury erotycznej, ukrywając się pod pen-namem Rocky Flintstone, natychmiast zwrócił się do pary znajomych dziennikarzy z zamiarem nagrania podcastu. Program polegający głównie na dramatycznych odczytach fragmentów dzieł, które, nawet jak na literaturę z pieprzykiem, pozostawiają sporo do życzenia i odgłosach duszenia się ze śmiechu, wywindował książkę Rockiego na listę bestsellerów Amazona. Rzecz niezwykła i będąca promykiem słońca w tym szarym świecie. Nie pożałujecie. Aha, HBO ma zamiar nakręcić na podstawie tego podcastu serial. To chyba precedens na skalę światową.

Dental Hacks

Anglojęzyczna scena podcastowa jest znacznie bardziej rozległa, więc i przekrój tematyczny jest szerszy. Podcast poświęcony technice dentystyczno-ortodontycznej i pracy ludzi zajmującej się uzębieniem jest jednak rzeczą wyjątkową.

Say why to drugs

Punktem wyjścia jest założenie, że brak wiedzy o narkotykach i eksperymentowanie z dragami w oparciu o imprezowe doświadczenia znajomych jest przyczyną większej ilości nieszczęść niż ich abolicja. Podcast sformatowany tak, by osoba szukająca informacji o konkrentnej substancji mogła znaleźć pigułkę informacji o tym czego ma się spodziewać i czego się wystrzegać. Prowadząca doktor psychologii wystrzega się krzykliwych sloganów i uproszczeń. Zażywasz – przesłuchaj.

Everything is alive

Podcast w formie cotygodniowych wywiadów z martwymi obiektami. Puszką coli, która zjeździła cały kraj zanim ktoś zdjął ją ze sklepowej półki, kostką mydła opisującą swoje prysznicowe doświadczenia, pułapką na myszy pełną wyrzutów sumienia. I nie jest to podcast stricte humorystyczny. Zabawna perspektywa staje się pretekstem do filozoficzno-egzystencjalnych rozważań o zaskakującej głębi. Przy tym, o wartościach produkcyjnych jakie wyróżniają ten program mógłby pomarzyć niejeden popularny podcaster.

To cykl, który zakłada Wasz udział. Macie swoje typy? Podcasty, które zajmują swoją dziwnością i oryginalnością? Piszcie w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *