Rozmawiamy z Mirosławem Wlekłym, reporterem i autorem “Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce.
W pewnym momencie trafiłem do prywatnego detektywa, byłego pracownika CBOŚ, który powiedział, że tak niesamowitej sprawy w swojej karierze nie miał.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji – koniecznie przesłuchajcie dwa pierwsze odcinki przed naduszeniem “play”.
Później natomiast, sprawdźcie co opowiadał nam Mirosław Wlekły o kulisach realizacji i pracy nad tym wyjątkowym reportażem śledczym. Poza “Śledztwem Pisma“, debatujemy także o rozwoju gatunku jakim jest podcast śledczy w Polsce, planach na kolejne projekty audio oraz szerzej podscenie.
Dowiecie się też ilu Niemców strącił Tony Halik…
Naszym gościem był:
Mirosław Wlekły
Reporter „Dużego Formatu”, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów “Rekolektyw”.
Autor książek:
„All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem” (Agora 2015)
“Tu byłem. Tony Halik” (Agora 2017)
“Raban! O Kościele nie z tej ziemi” (Agora 2019)
“Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo” (Znak 2019)
Publikował też w antologiach („Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”) oraz w prasie zagranicznej (m.in. w Portugalii, Niemczech i Angoli).
Jest współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy”), “Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy) i “Lwów nie oddamy” (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie).
Aktualnie przygotowuje kolejny spektakl non-fiction w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (premiera: kwiecień 2020).
Zdobywca Nagrody Magellana w kategorii “książka reportażowa” (za “Tu byłem. Tony Halik”).
Nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak (za “All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”).
Trzykrotnie nominowany do nagród Newsweeka im. Teresy Torańskiej (za reportaże: “Zabawa w króla ciszy”, “Swarka” i “Niewolnicy z bananowej republiki”).