Joker szokuje. Joker zmienia paradygmat komiksowy. Ale czy na pewno?

O komiksie z innej pułki, alternatywnym, niezależnym i reagującym na społeczne i polityczne pulsowania rozmawiamy z Michałem Chudolińskim, socjologiem, krytykiem komiksowym i filmowym. Nie mogło się też obejść bez recenzowania dzieła Todda Phillipsa z wybitną kreacją Joaquina Phoenixa w roli popkultorowego socjopaty.

Naszym gościem był:

Michał Chudoliński

Wykładowca Collegium Civitas (Mitologia Batmana a kryminologia, Kanon komiksowy, Dziennikarstwo komiksowe). Ekspert oceny scenariuszy w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej (mikrobudżety) oraz w TVP. Doktorant SNS IFiS PAN.

Przez lata związany z „Magazynem Miłośników Komiksu KZ” jako redaktor naczelny. Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Realizował projekt „O popkulturze na serio” dla Centrum Kultury w Żyrardowie. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Pełnił funkcję kuratora Sekcji Mitów Popkultury na festiwalu filmów dokumentalnych DOCS AGAINSTGRAVITY FILM FESTIVAL (wcześniej PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL). Pisał dla amerykańskiego pisma „Back Issue” publikowanego przez wydawnictwo TwoMorrrows Publishing (nagroda Eisnera za 2019 rok w kategorii najlepsze dziennikarstwo komiksowe) oraz dla „The Comics Journal”.

fot. Archiwum autora.

Ważne linki:

gothamwdeszczu.com.pl/blog/joker-2019-recenzja-filmu-spoilers/

facebook.com/GothamWDeszczu/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *