Malcolm Gladwell to postać, której przedstawiać nie trzeba, Kanadyjczyk jest jednym z najbardziej wpływowych intelektualistów ostatnich lat.

Malcolm Gladwell – pisarz

Popularność zawdzięcza umiejętności tworzenia kapitalnych narracji, bardzo przystępnych dla masowego odbiorcy, które dotyczą kwestii zawiłych naukowo. W 2005 roku w książce „Blink: The Power of Thinking Without Thinking”, poruszył kwestie związane z ludzką intuicją i jakością decyzji podejmowanych bez głębokiej analizy. Publikacja wywołała ogromne zainteresowanie i szereg dyskusji, wśród krytyków Gladwella znalazł się laureat nagrody Nobla, psycholog Daniel Kahneman. Z kolei w wydanym trzy lata póżniej tytule „Outliers” badał czynniki sprzyjające osiągnięciu sukcesu biznesowego. Każda jego pozycja jest napisana brawurowym językiem i niezależnie od tego czy budzi wątpliwości środowisk akademickich, warto się z nimi zapoznać.

Macolm Gladwell – podcaster

Gladwell jest też współtwórcą studia specjalizującego się w produkcji podcastów, Pushkin Industries. I to właśnie Pushkin Industries wyprodukowało serię Revisionist History, gdzie Malcolm przygląda się z pozoru błahym kwestiom z przeszłości, nieco zakurzonym, o których nikt już nie pamięta, a które stały się przyczynkiem dla wielu znaczących momentów w historii. 

Cała seria jest bardzo pieczołowicie przygotowana, każdy odcinek trwa od 30 do 50 minut. Powstały trzy sezony podcastu, w każdym znajdziecie 10 nagrań.

Polecam.

Poniżej przykładowy odcinek poświęcony wypadkowi samochodowemu i temu w jaki sposób wpłynął on na japońskiego giganta branży motoryzacyjnej, firmę Toyota – warto przekonać się na własne uszy.

zdjęcie: Photograph Courtesy Panoply.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *