Pierwotnie ten wpis miał nazywać się
„Najdziwniejsze podcasty”…

Uznałem jednak, że określenie „dziwne” jest wartościujące i może być przykre dla osób, które poświęcają swój czas i serce przekazując innym swoją wiedzę lub dostarczając rozrywkę.

Nie traktujcie tego więc jako listy stworzonej miarą „Komu coś takiego strzeliło do głowy”, ale raczej „Wow, jak komuś coś takiego przyszło do głowy”.

W nieprzebranym morzu podsfery chęć wyróżnienia się i stworzenia czegoś nietypowego prowadzi do powstania szalenie ciekawych tworów.

Polskie podcasty: Tchnienie Grozy

Podcast w formie słuchowiska. Sam twórca używa określenia „teatr wyobraźni”. Poświęcony zarówno polskiej jak i zagranicznej literaturze grozy. To kanał nie tylko oryginalny, ale mogący się pochwalić 13-letnią historią i współpracą z magazynem literackim „Histeria”, wydającym opowiadania polskich adeptów historii z dreszczykiem. Znajdziecie tu klasyki gatunku, literaturę polską jak i twórców dopiero wschodzących. Na początek polecamy jeden z absolutnych klasyków „kosmicznego horroru” – „W górach szaleństwa” H.P. Lovecrafta.

Polskie podcasty: Walec Bojowy

Podcastów poświęconych grom są setki. Poświęconych grom planszowym co najmniej dziesiątki. Poświęconych konkretnej, klasycznej grze planszowej, tylko jeden. I nie jest to obiekt kultu jak MtG czy szachy. To sportowo-bitewna gra w świecie Warhammera – Blood Bowl.

Podcast jest absolutnym drogowskazem dla tego jak tworzyć podcasty w wąskiej grupie zainteresowań. Żadne wydarzenie poświęcone zajawce twórców nie uchodzi ich uwadze. Panowie zapraszają gości, jeżdżą po Polsce śladem turniejów i starają się zarażać swoją pasją. Zanim stworzycie kolejny podcast o grach, posłuchajcie Walca Bojowego.

Polskie podcasty: Z wiatrem w grzywie

Znów, specjalizacja lepsza niż wszechstronność. Lepiej stworzyć coś dla mniejszej grupy zaangażowanych odbiorców niż dla obojętnej masy. Podcast dla miłośników koni nie tylko jest unikalną propozycją dla tej, całkiem licznej, grupy pasjonatów, ale swoją formą idealnie współgra z tym co wydaje się być w tym sporcie atrakcyjne – z obcowaniem z naturą i wiekami tradycji. Każda zaś pasja, która wydaje się być powierzchownie prosta, okazuje się mieć zaskakującą głębię i masę ciekawych perspektyw. Coś zarówno dla już zaangażowanych w sport, jak i potencjalnie zainteresowanych.

Polskie podcasty: Jej Perfekcyjność zaprasza na drinka

Podcast poświęcony środowisku LGBT. W Polsce temat funkcjonujący w mainstreamie bardzo jednowymiarowo i tendencyjnie. Podcast, będąc głosem z wewnątrz, daje zupełnie nową perspektywę na bogate i różnorodne środowisko. Usłyszycie zarówno wywiady z politykami jak i artystami drag queen czy działaczami społecznymi. W morzu programów polityczno-społecznych rzecz wyjątkowa.

Polskie podcasty: Na przekład

Ludzi opowiadających przed mikrofonem o książkach są setki. Garstka z nich zebrała się jednak, by rozmawiać jedynie o tłumaczeniach literatury. Pochylają się zarówno nad konkretnymi dziełami i premierami wydawniczymi jak i ogólnymi zagadnieniami translatoryki i rynku książki. Co więcej, nie jest to hermetyczny podcast dla osób z branży (choć realizowany jest pod egidą Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury). Jeśli lubicie książki, a Wasza refleksja nad czytelnictwem jest głębsza niż „czytanie to najlepsza rozrywka ze wszystkich”, na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.

Nowy w temacie?
Przeczytaj tekst:
Gdzie znaleźć podcasty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *